«برگزاری نمایشگاه آثار برگزیده جشنواره در سامانه میتکا»

 

 

 

 

آثار برگزیده دومین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال در نمایشگاه مجازی که ۱۱ تا ۱۳ اسفند از ساعت ۱۶:۰۰ تا ۱۸:۰۰ برگزار خواهد شد، به نمایش درخواهند آمد.

حسام ساکیان، عضو هیات علمی دانشکده چندرسانه ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز و مسئول کمیته برگزاری نمایشگاه مجازی دومین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال با اعلام برگزاری نمایشگاه مجازی در میتکا (MeetKa) که سامانه ای مبتنی بر واقعیت مجازی است افزود: در این سامانه مخاطبان جشنواره می توانند از غرفه مجازی برگزیدگان جشنواره بازدید کرده و با ایجاد کنندگان آثار تعامل داشته باشند. علاقه¬مندان به حضور در این نمایشگاه واقعیت مجازی می توانند با مراجعه به سایت جشنواره (www.digitalartfest) و ثبت نام، راهنمای شرکت در نمایشگاه واقعیت مجازی را دریافت کنند.
در سال های اخیر با گسترش فناوری و افزایش ضریب نفوذ اینترنت در جوامع بشری، شاهد پدیدار شدن نسل جدیدی از برنامه های کاربردی ارتباط جمعی، تحت عنوان رسانه های اجتماعی بوده ایم. این برنامه ها با بهره گیری از اینترنت، امکان ارتباط از راه دور در هر زمان و مکانی را ایجاد می کنند. نکته مغفول در این نسل از برنامه های کاربردی، مقوله غوطه وری است که ارتباط تنگاتنگی با میزان تحمل پذیری  و سرگرم ماندن مخاطب دارد، به گونه ای که بدون این پارامتر کلیدی عملا بازده استفاده از برنامه در طول زمان سیر نزولی به خود خواهد گرفت. غوطه وری به روش های متفاوتی می تواند ایجاد شده و دوام یابد. یکی از این روش ها شبیه سازی تعاملات، رفتارها و اتفاقات با الهام از دنیای واقعی یا دقیقا طبق دنیای واقعی است که از آن با نام واقعیت مجازی یاد می شود. فناوری واقعیت مجازی با اشکال مختلف خود به خصوص در سال های اخیر ثابت نموده است که یکی از عالی ترین روش های سرگرمی-آموزشی است که کاربردهای فوق العاده آن را تقریبا به تمامی علوم می توان بسط و گسترش داد.
به منظور پاسخ به نیاز وجود غوطه وری از طریق شبیه سازی در تعاملات مجازی، مجموعه ای متشکل از اعضای هیأت علمی و فارغ التحصیلان دانشکده چندرسانه ای دانشگاه هنر اسلامی تبریز اقدام به طراحی و تولید سامانه "میتکا" مبتنی بر اصول پژوهشی در زمینه واقعیت مجازی و با تکیه بر دانش عملی چندرسانه ای کرده اند. در این سامانه می توان رویداد هایی نظیر همایش، جشنواره، کلاس آموزشی، گردهمایی اجتماعی و تقریبا تمام رویداد هایی که نیازمند حضور افراد در یک مکان خاص و به صورت چهره به چهره اما مجازی است را برگزار نمود. افراد می توانند در محیطی کاملا مشابه دنیای واقعی حضور داشته باشند، حرکت کنند و به تعامل و رایزنی بپردازند بی آنکه مجبور باشند برای صحبت و ارتباط با دیگران ساعت ها به رابط کاربری خشک و بی روح برنامه های معمول خیره شوند. مخاطب می تواند آزادانه در محیط تردد نماید و درست شبیه دنیای واقعی با افراد دیگری که در سامانه و در اطراف وی حضور دارند تعامل داشته باشد. جنس این تعامل و حس حضوری که به فرد انتقال می یابد بسیار متفاوت است از حضور در یک برنامه صرفا دو بعدی مبتنی بر انتقال صدا و تصویر افراد. دقیقا همین جاست که قدرت غوطه وری نمایان می شود و به نحو احسن در ناخودآگاه مخاطب تاثیر می گذارد.
نمایشگاه آثار منتخب دومین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال، برای اولین بار در خاور میانه به صورت واقعیت مجازی و تعاملی در محیط سه بعدی و بر بستر سامانه میتکا برگزار خواهد شد. در این نمایشگاه شما می توانید آثار را مشاهده و با صاحبان اثر رایزنی نمایید. همچنین می توانید با سایر بازدیدکنندگان از نمایشگاه نیز تعامل داشته و در صورت نیاز از فضاهای گفت و گوی خصوصی و امن تعبیه شده در محیط استفاده کنید. در این رویداد مجازی کارگاه هایی نیز برای اولین بار به صورت واقعیت مجازی برگزار خواهد شد.