تاریخچه اولین جشنواره ملی هنر های دیجیتال

 

احمد سفلایی: هنرهای دیجیتال، یک فرصت اقتصادی و کارآفرین هستند
درحال‌ حاضر جشنواره‌ها و رویدادهای بین‌المللی هنر دیجیتال به مکانی برای ارتباط هنرمندان، نوآوران و کارآفرینان تبدیل‌ شده است. هدف طرفداران هنر دیجیتال در هزاره سوم این است که الهام‌بخش گسترش صنایع مرتبط و کارکردهای این هنر با استفاده از پتانسیل فناوری‌هایی چون «بلاک چین» و ظهور هنر ناب و کامل دیجیتال باشند.

این نظر دکتر احمد سفلایی، رئیس دانشکدۀ هنرهای دیجیتال در دانشگاه صداوسیما است که به‌عنوان اولین نسل از مدرسان این حوزه در دانشکده تخصصی هنرهای دیجیتال در ایران تدریس کرده. او دانش‌آموختۀ دورۀ کارشناسی تولید با گرایش انیمیشن از دانشگاه صداوسیما ،کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی و دکترای پژوهش هنر از دانشکده هنر و معماری تربیت مدرس است، و به‌عنوان عضو گروه طراح این رشته دانشگاهی در سال 1383 و عضو گروه طراحی دوره‌های تحصیلات تکمیلی مرتبط با این رشته فعالیت داشته است.

 

 

 بررسی «هارمونی» به عنوان یک تجربه در نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال
در چارچوب برنامه‌های نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال و به‌منظور بررسی، تبیین و شناسایی هر چه بیشتر هنر دیجیتال، در سه روز 25، 26 و 29 خردادماه سال جاری، سلسله نشست‌های علمی پژوهشی به ترتیب با عنوان‌های «هستی‌شناسی هنر دیجیتال»؛ «فناوری‌ دیجیتال و هنر» و «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.
در دومین روز این نشست و در بخش «یک تجربه»، حسین مهاجر و جلال هاشمی، هنرمندان حوزۀ رسانه‌های نوین به موضوع «هارمونی» می‌پردازد. در توضیح این بخش چنین آمده است: «زبان مهم‏ترین رسانه ارتباطی میان انسان‏هاست اما کامل‏ترین رسانه‏ نیست. زبان، در ذات خود همراه است با گیر و گرفت‏هایی که ما را گمراه می‌کند و می‏تواند همواره معنا را به تعویق بیندازد. به‌واسطه همین کژفهمی و کژکاری در انتقال معنی، زبان گاهی ابزار زیستن نیست و در پی آن انسان‏‏ها به سوژه‏های منفرد، مغرور و خود‏محور تبدیل می‌شوند؛ انسان‏هایی بدون مشارکت و بدون هارمونی. در اجرایی که موضوع اصلی این تجربه است، مخاطب (مؤلف) با آینه‏هایی متحرک روبروست که به‌واسطه حرکت و برقراری ارتباط با یکدیگر به زبانی مشترک می‏رسد و برآیند این مشارکت، موسیقی است.» خاطرنشان می‌سازد؛ هدف از برگزاری این نشست‌ها، ارائه چشم‌اندازی نظری و عملی از این حوزۀ هنری است تا در آینده بتوان پژوهشی بنیادی و ادامه‌دار را در راستای شناخت هرچه بیش‌تر آن در داخل کشور، رقم زد. سلسله نشست‌های علمی پژوهشی از ساعت 14 الی 20، در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر، واقع در خیابان ولی‌عصر، نرسیده به خیابان طالقانی برگزار می‌شود. حضور در در نشست‌ها آزاد است و به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت داده خواهد شد.

 

 

هنر دیجیتال هنر نیست ولی خالقش می‌تواند هنرمند باشد
به اعتقادِ پیام فروتن، طراح صحنۀ تئاتر و عضو هیئت‌علمی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران: «هنر دیجیتال هنر نیست ولی خالقش می‌تواند هنرمندی باشد که پیشینه‌ای در هنر کلاسیک دارد و امروز مدیوم کار خود را تغییر داده و ابزار خلاقیتش را دیجیتال و فناورانه کرده است.» پیام فروتن، دانش‌آموختۀ دورۀ کارشناسی طراحی صحنه و کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی است، و از سال 1383 به عضویت هیئت‌علمی دانشکده هنرهای نمایشی و موسیقی دانشگاه تهران در آمده است. وی همچنین، برای تئاتر، سینما و تلویزیون نیز طراحی صحنه انجام می‌دهد.
وی هنر دیجیتال را هنر نمی‌داند و معتقد است که هر اثری که قابلیت تکثیر دارد؛ در زمره هنر قرار نمی‌گیرد.

 

 

جمال رحمتی: بایدها در جشنواره ملی هنر دیجیتال؛
آموزش تکنیک­ها و انتقال تجربه‌ها

آنچه باعث می‌شود محتوایی هنری، تبدیل به اثری دیجیتال بشود، فرم و تکنیکی است که منجر به خلق یک اثرهنری می‌شود. اگر آن اثر با بهره‌گیری از تکنیک و امکانات دیجیتالی خلق شود، در زمره هنر دیجیتال قرار می‌گیرد. در حوزۀ دیجیتال ماهیت اثر صفر و یک است. چه تصویری چه صوتی، هر اثری که در حوزۀ دیجیتال خلق می‌شود؛ در قالب هنر دیجیتال قرار می‌گیرد. هنر دیجیتال به خاطر ابزارها، محدوده‌ها و تعاریفش با حوزه کلاسیک فرق می‌کند.

 

 

در دومین پنلِ جشنوارۀ ملی هنر دیجیتال بررسی می‌شود
هنردیجیتال؛ حال و آینده

در چارچوب برنامه‌های نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال و به‌منظور بررسی، تبیین و شناسایی هر چه بیشتر هنر دیجیتال، در سه روز 25، 26 و 29 خردادماه سال جاری، سلسله نشست‌های علمی پژوهشی به ترتیب با عنوان‌های «هستی‌شناسی هنر دیجیتال»؛ «فناوری‌ دیجیتال و هنر» و «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود. «هنر دیجیتال؛ حال و آینده»، موضوع پنل گفت‌وگو در روز دوم نشست علمی پژوهشی جشنواره ملی هنرهای دیجیتال است. در این پنل، مجید شیخ انصاری، کارگردان سینما و تئاتر و مدرس دانشگاه به‌عنوان مدیر پنل و آقایان منصور ابراهیمی، نویسنده، پژوهشگر و مدرس دانشگاه و بهنام کامرانی، هنرمند و مدرس دانشگاه به‌عنوان اعضا حضور دارند. در توضیح این پنل چنین آمده است: «این پنل می‌کوشد تأثیر تحولات فناوری‌های نوین به‌ویژه فناوری‌ دیجیتال بر چگونگی سبک و زبان هنر تا حدودی مطرح شود. تاریخ هنر نشان می‌دهد گاه تحولات فناوری‌ در زمینه‌ای بسیار دور و متفاوت از حوزه هنر رخ‌داده ولی سرانجام بخشی از کاربردهایش را در آنجا یافته است. در دهه‌های اخیر به‌تبع توسعه روزافزون فناوری‌های پیچیده دیجیتالی و نیز فرایندهای مبتنی بر آن‌ها، روش‌های نوینی در بیان هنری شکل‌گرفته‌اند که به نظر می‌رسد روش‌های سنتی خلق اثر هنری، واژگان و تعاریف معمول در آن‌ها و چگونگی خوانش نهایی آن‌ها توسط مخاطبین، در برابر آنان ناکارآمد، ناکافی و یا یکسره متفاوت جلوه خواهند کرد. شرکت‌کنندگان در پنل پیرامونِ چنین پرسش‌هایی بحث خواهند کرد: شمای کلی وضعیت هنر دیجیتال با توجه به تحولات به وجود آمده در حال حاضر چیست و چه تحولات عمده‌ای را باعث شده است؟ چشم‌انداز کلی وضعیت هنر و به‌خصوص هنر دیجیتال با توجه به تحولات فنآورانه در پیش رو چیست و انتظارات ممکن در این خصوص چه خواهد بود؟» خاطرنشان می‌سازد؛ هدف از برگزاری این نشست‌ها، ارائه چشم‌اندازی نظری و عملی از این حوزۀ هنری است تا در آینده بتوان پژوهشی بنیادی و ادامه‌دار را در راستای شناخت هرچه بیش‌تر آن در داخل کشور، رقم زد. سلسله نشست‌های علمی پژوهشی از ساعت 14 الی 20، در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر، واقع در خیابان ولی‌عصر، نرسیده به خیابان طالقانی برگزار می‌شود. حضور در در نشست‌ها آزاد است و به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت داده خواهد شد.

 

 

دکتر سیامک دل‌زنده بررسی می‌کند
هنر دیجیتال، ناسازه‌­ها و انحراف اپیستمیک مفاهیم

در چارچوب برنامه‌های نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال، و به‌منظور بررسی، تبیین و شناسایی هر چه بیش‌تر هنر دیجیتال، در روزهای 25، 26 و 29 خردادماه سال جاری سلسله نشست‌های علمی پژوهشی، به ترتیب با عنوان‌های «هستی‌شناسی هنر دیجیتال»؛ «فناوری‌ دیجیتال و هنر» و «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.
در نخستین روز این نشست، 25 خردادماه، دکتر سیامک دل‌زنده، منتقد و پژوهشگر هنر با موضوع «هنر دیجیتال، ناسازه­‌ها و انحراف اپیستمیک مفاهیم» سخنرانی خواهد کرد.
او در این سخنرانی، با دقیق شدن در نظام معرفتی همبسته با فناوری‌ دیجیتال و بررسی شماری از مفاهیم محوری این بحث، به تحلیل نمونه‌هایی از آثار موسوم به «هنر دیجیتال» می‌پردازد و ناسازه‌هایی را که ناشی از جابه‌جایی نظام‌های معرفتی و تداخل مفاهیم هستند با نظر به این آثار به بحث می‌گذارد.
خاطرنشان می‌سازد؛ هدف از برگزاری این نشست‌ها، ارائه چشم‌اندازی نظری و عملی از این حوزۀ هنری است تا در آینده بتوان پژوهشی بنیادی و ادامه‌دار را در راستای شناخت هرچه بیش‌تر آن در داخل کشور، رقم زد. سلسله نشست‌های علمی پژوهشی از ساعت 14 الی 20، در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر، واقع در خیابان ولی‌عصر، نرسیده به خیابان طالقانی برگزار می‌شود. حضور در در نشست‌ها آزاد است و به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت داده خواهد شد.

 

 

دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طی حکمی، دکتر بیژن اربابی، معاون فرهنگی دانشگاه هنر را به عنوان دبیر اجرایی نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال منصوب کرد.

 

دکتر غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، طی حکمی دکتر سید حسن سلطانی، رئیس دانشگاه هنر، را به عنوان دبیر اولین جشنواره سراسری هنر دیجیتال منصوب کرد.

 

دکتر غلامرضا غفاری دراختتامیه نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال:
این جشنواره نگاه منظومه‌ای علمی، هنری وسیاسی به آسیب‌های اجتماعی داشت
نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال که به منظور معرفی و شناسایی هنردیجیتال در عرصه‌های علمی، هنری و سیاسی و با محوریت آزاد و آسیب‌های اجتماعی از اسفند ماه 1397با ارائه فراخوان برای دریافت آثار آغاز شده بود،؛ در مراسم اختتامیه با اعلام آثار برگزیده به کار خود پایان داد. این برنامه در روز30 خردادماه 98 و در تالاراجتماعات فرهنگستان هنر برگزار شد.
به گزارش کمیتۀ روابط عمومی نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال، دکتر غلامرضا غفاری، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس جشنواره در آیین اختتامیه، ضمن تاکید بر نگاه منظومه‌ای و چندرشته‌ای این جشنواره در عرصه‌های مخلتف علمی، هنری و سیاسی نسبت به معضلات و آسیب‌های اجتماعی، گفت: «این جشنواره با هدف خلق رسانه‌های کارآمد جهت شناسایی و معرفی آسیب‌های اجتماعی، ایجاد ارتباط بین هنرمندان و نهادهای مسئول و بهره جستن از زبان و بیان توانای هنر در حل معضلات و آسیب‌های جامعه، سعی داشت مسیری را آغاز کند تا در آینده شاهد دستاوردهای خوبی برای رفع آسیب‌های اجتماعی باشیم و این جای تقدیر بسیار دارد.» وی از حضور و حمایتِ معاونتِ اجتماعی وزارت کشور که نقش موثری برای حل آسیب‌های اجتماعی داشته و دارد؛ در این جشنواره قدردانی کرد و گفت: «امیدوارم این تجمیع سیاسگذاران، اساتید، دانشگاهیان و هنرمندان برای رفع آسیب‌های اجتماعی در آینده به ثمر نشسته و نتایج بسیار خوبی به همراه داشته باشد.» در این مراسم همچنین، دکترسیدحسن سلطانی، رئیس دانشگاه هنر و دبیر جشنواره، برگزاری این جشنواره را حرکتی در سه بعد آموزشی، پژوهشی و فرهنگی دانست که در رفع کمبودهای گذشته در حوزه هنر دیجیتال بسیار تاثیرگذار خواهد بود

 

یونس سخاوت: هنر دیجیتال؛ رسانه‌ای با پهنای باندِ وسیع برای انتقال مفاهیم پیچیده
دنیای پرآشوب امروز هر لحظه پیچیده‌تر می‌شود و به رسانه‌ای پیچیده و خبره برای بیان اطلاعات نیاز دارد. اگر زمانی یک‌قلم، مرکب و کاغذ در قالب هنر خوشنویسی برای بیان عواطف بسنده می‌کرد، دنیای پیچیده امروز، به رسانه‌ای با پهنای باند بیش‌تر برای انتقال مفاهیم پیچیده و متفاوت نیازمند است. اگر زمانی هنرمند، احساسات خود را در قالب طرح‌های منقش بر قالی زیرپایش ارائه می‌کرد، شاید بدان دلیل بود که فرش را بهترین رسانه موجود برای این منظور می‌دانست. ساختارها، روابط و مفاهیم نیز قبلاً خلاصه‌تر و ساده‌تر بوده و به پیچیدگی و پرآشوبی امروز نبوده است. شاید اگر حافظ و مولانا امروز بودند، دیگر شعر نمی‌گفتند و رسانه دیگری برای بیان مفاهیم و احساسات خود انتخاب می‌کردند.

 

دکتریونس سخاوت بررسی می‌کند
هنر طراحی بازی‌های جدی برای تغییر رفتارها

در چارچوب برنامه‌های نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال و به‌منظور بررسی، تبیین و شناسایی هر چه بیشتر هنر دیجیتال، در سه روز 25، 26 و 29 خردادماه سال جاری، سلسله نشست‌های علمی پژوهشی به ترتیب با عنوان‌های «هستی‌شناسی هنر دیجیتال»؛ «فناوری‌ دیجیتال و هنر» و «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.
در سومین روز نشست، 26 خردادماه، دکتر یونس سخاوت، متخصص علوم کامپیوتری و مدرس دانشگاه؛ در سخنرانی خود به موضوع «هنر طراحی بازی‌های جدی برای تغییر رفتارها» می پردازد.
دراین سخنرانی ، درباره نقش بازی‌های جدی به عنوان شاخه‌ای از هنرهای دیجیتال در بهبود و تغییر رفتارهای انسان بحث خواهد شد. با نگاهی به کارهای مهم انجام شده در این زمینه، ظرفیتِ بازی‌های جدی برای تاثیرگذاری بر رفتارهای فردی و اجتماعی بررسی شده و پیشنهادهایی برای تحقیق و کار در این مورد ارایه خواهد شد. همچنین نقش بازی‌های جدی در مواجه با افسردگی، عادات بد اجتماعی و سایر آسیب‌های اجتماعی مورد بحث قرار خواهد گرفت.
خاطرنشان می‌سازد؛ هدف از برگزاری این نشست‌ها، ارائه چشم‌اندازی نظری و عملی از این حوزۀ هنری است تا در آینده بتوان پژوهشی بنیادی و ادامه‌دار را در راستای شناخت هرچه بیش‌تر آن در داخل کشور، رقم زد. سلسله نشست‌های علمی پژوهشی از ساعت 14 الی 20، در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر، واقع در خیابان ولی‌عصر، نرسیده به خیابان طالقانی برگزار می‌شود. حضور در در نشست‌ها آزاد است و به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت داده خواهد شد.

 

رضا مهدی‌زاده، اثر هنری دیجیتال را اثری می‌داند که در عین اینکه محتوایی اثرگذار داشته باشد به‌عنوان یک واسطه در طول یک جریان جمعی باورپذیر باشد. او صرف استفاده از ابزارهای دیجیتال در خلق یک اثر هنری را هنر دیجیتال نمیداند.
مصاحبه کامل را در سایت بخوانید

 

سهیلا گلستانی مطرح می‌کند
هنر دیجیتال و حق انتخاب در بازسازی حقیقت

در چارچوب برنامه‌های نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال، و به‌منظور بررسی، تبیین و شناسایی هر چه بیش‌تر هنر دیجیتال، در روزهای 25، 26 و 29 خردادماه سال جاری سلسله نشست‌های علمی پژوهشی، به ترتیب با عنوان‌های «هستی‌شناسی هنر دیجیتال»؛ «فناوری‌ دیجیتال و هنر» و «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.
در نخستین روز این نشست، 25 خردادماه، سهیلا گلستانی، بازیگر و کارگردان سینما و تئاتر، در بخش «یک تجربه» به موضوع «حق انتخاب در بازسازی حقیقت» می‌پردازد.
او در این بخش، بیان خواهد کرد که استفاده از تکنیک «وی.آر» در کنار تمام جذابیت‌هایش، هیجاناتى را در سازنده ایجاد مى‌کند که گاهى مانع از تصور کامل نتیجه نهایى اثر مى‌گردد و درنهایت تبدیل به تصویرى مى‌شود که صرفاً ٣۶٠ درجه تصویربردارى شده بى‌آنکه دلیل قطعى براى استفاده از این تکنیک را در بطن خود داشته باشد. درحالی‌که براى تولید اثرى متفاوت، باید به فلسفه این جهان چند سویه و دلیل بهره‌مندى از آن اندیشید؛ روایتى که همپاى چشم جستجوگر تماشاگر پیش برود.
خاطرنشان می‌سازد؛ هدف از برگزاری این نشست‌ها، ارائه چشم‌اندازی نظری و عملی از این حوزۀ هنری است تا در آینده بتوان پژوهشی بنیادی و ادامه‌دار را در راستای شناخت هرچه بیش‌تر آن در داخل کشور، رقم زد. سلسله نشست‌های علمی پژوهشی از ساعت 14 الی 20، در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر، واقع در خیابان ولی‌عصر، نرسیده به خیابان طالقانی برگزار می‌شود. حضور در در نشست‌ها آزاد است و به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت داده خواهد شد.

 

در سومین پنلِ علمی جشنوارۀ ملی هنر دیجیتال بررسی می‌شود
هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی

در چارچوب برنامه‌های نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال و به‌منظور بررسی، تبیین و شناسایی هر چه بیش‌تر هنر دیجیتال، در سه روز 25، 26 و 29 خردادماه سال جاری، سلسله نشست‌های علمی پژوهشی به ترتیب با عنوان‌های «هستی‌شناسی هنر دیجیتال»؛ «فناوری‌ دیجیتال و هنر» و «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.
در سومین روز نشست، 26 خردادماه، پنلِ «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» به مدیریت دکتر سید حسن سلطانی، دبیر جشنواره، رئیس دانشگاه هنر برگزار می‌شود. در این پنل سید سجاد مروجی، متخصص فنآوری‌ اطلاعات، ارتباطات و فضای مجازی؛ غلامرضا غفاری، جامعه شناس و مدرس دانشگاه؛ دکتر رضا محجوبی و دکتر شهاب اسفندیاری، پژوهشگر و رئیس دانشگاه صداوسیما به عنوان اعضای پنل و آرش احمدی، پیمان بانی شرکاء، حمید صادقیان، امین طالبی، علی کیایی‌امین، فاطمه مرسلی و حسن نوزادیان نیز به عنوان هم اندیشان حضور خواهند داشت.
در تشریح پنل چنین آمده است: «این پنل مطرح خواهد کرد که چنانچه بخواهیم از ارتباط بین هنر و فنآوری‌ در زمینۀ کاهش آسیب‌های اجتماعی بهره بریم ابتدا باید توجه داشته باشیم که رفتارهای اجتماعی ناشی از باورها و الگوهایی است که در ذهن انسانها نهادینه یا تعریف شده است و آسیب‌های اجتماعی ناشی از به بیراهه رفتن و عمل معکوس همین باورها و الگوهاست. بدیهی است با تغییرات فرهنگی، می‌توان تغییر باورها را موجب شد و برای تغییر باورها نیاز به تغییر گفتمانی از نوع پایدار داریم. بدین ترتیب، اگر انتظار می‌رود که یک تغییر گفتمان پایدار صورت گیرد، باید پذیرفت که همچنان هنر است که می‌تواند این تغییر گفتمان را صورت دهد به نحوی که منجر به «اقناع» شود. در همین راستا، بنظر می‌رسد با تأمین محتوای مناسب در حوزه‌ی هنر به مدد رسانه‌های دیجیتال می‌توان اتفاق خوبی را برای کاهش آسیب‌های اجتماعی در پهنه‌ای وسیع و ماندگار رقم زد.
دانشگاه هنر، به‌عنوان بزرگترین دانشگاه تخصصی هنر تلاش دارد، تا در این پنل تخصصی به همراه متخصصین و متولیان این حوزه، زمینه‌های بروز و ظهور هنر دیجیتال را در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی دنبال کند.

 

عبدالحسین لاله بررسی می‌کند
گفتمان هنر در گذر از آنالوگ به دیجیتال

در چارچوب برنامه های نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال و به‌منظور بررسی، تبیین و شناسایی هر چه بیشتر هنر دیجیتال، در سه روز 25، 26 و 29 خردادماه سال جاری، سلسله نشست‌های علمی پژوهشی به ترتیب با عنوان‌های «هستی‌شناسی هنر دیجیتال»؛ «فناوری‌ دیجیتال و هنر» و «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می شود.
در دومین روز نشست، 26 خردادماه، دکتر عبدالحسین لاله، عضو هیئت‌علمی فرهنگستان هنر و پژوهشگر حوزۀ سینما؛ در بخش سخنرانی‌ به موضوع «گفتمان هنر» در گذار از آنالوگ به دیجیتال می‌پردازد و مطرح می‌کند: «تحولات عمیقی» که امروزه در فهم شاخه‏های مختلف هنر شکل‌گرفته، در سایه گسترش فناوری‌ دیجیتال به‌دست‌آمده است. الزامات جهان دیجیتال در گذار از جهان آنالوگ، باعث می‏شود بسیاری از مباحث کلیدی، تغییر ساختاری و ماهوی یافته و مطلب جدیدی را مطرح سازند. به‏طور مشخص می‏توان از تحولاتی نام برد که در مباحث مربوط به نور، رنگ، بافت، ترکیب و قاب‏بندی شکل‌ گرفته‌اند. افزون بر آن، می‏توان به تأثیر فناوری‌ دیجیتال در فلسفه هنر و به‏خصوص در ذات بحث ذوقیات انسانی و هنرمندانه اشاره داشت. مجموع این‌ها تحولاتی را پیش رو می‏نهند که به‌طورکلی می‏توان آن را «گفتمان هنر» نامید.
خاطرنشان می‌سازد؛ هدف از برگزاری این نشست‌ها، ارائه چشم‌اندازی نظری و عملی از این حوزۀ هنری است تا در آینده بتوان پژوهشی بنیادی و ادامه‌دار را در راستای شناخت هرچه بیش‌تر آن در داخل کشور، رقم زد. سلسله نشست‌های علمی پژوهشی از ساعت 14 الی 20، در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر، واقع در خیابان ولی‌عصر، نرسیده به خیابان طالقانی برگزار می‌شود. حضور در در نشست‌ها آزاد است و به شرکت‌کنندگان گواهی شرکت داده خواهد شد.

 

در حوزۀ هنرهای دیجیتال برگزار می‌شود کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی رایگان
به منظور پرورش ایده‌های خلاق و در چارچوب برنامه‌های جنبی، نخستین جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال با همکاری دانشگاه هنر و موسسۀ فرهنگی ایده طی روزهای 27 و 28 خردادماه، یک رشته کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی رایگان برگزار می‌کند.
کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی روز 27 خرداد عبارتند از 3D motion design (توسط آرش رادمهر، بین ساعت 10 تا 12)؛ تازه‌های ادوبی (توسط امیرعباس عیوض‌زاده و بهزاد عطیفه بین ساعت 12 تا 14)؛ طراحی UIUX (توسط بردیا بسطامی، بین ساعت 14 تا 16)؛ عکاسی دیجیتال (توسط رهام شیراز بین ساعت 16 تا 18)
در روز 28 خردادماه نیز این کارگاه‌ها و نشست‌ها برگزار خواهد شد ایده‌پردازی در هنرهای دیجیتال (توسط احسان مرادی بین ساعت 9 تا 1030)؛ عکاسی دیجیتال (توسط کوشا صباغی، بین 1030 تا 12)؛ موشن گرافیک (توسط سجاد صبور و علی مولوی بین ساعت 12 تا 1330 و 15 تا 1630)؛ Sound Art (توسط ایمان جسمی بین 1330 تا 15)؛ Game design (توسط امین طوسی و مرضیه شفیع‌زاده، بین ساعت 1630 تا 18)
همچنین، موسسه ایده به‌عنوان حامی جشنوارۀ ملی هنرهای دیجیتال به 3 نفر برگزیده این جشنواره به‌رسم تقدیر دوره آموزشی یک‌ساله و به دیگر نفرات برتر، دورۀ آموزشی تک‌درس اعطا می‌کند.
کارگاه‌ها و نشست‌های تخصصی روزهای 27 و 28 خرداد رایگان بوده و شرکت در آن‌ها آزاد است. علاقه‌مندان به حضور در این کارگاه‌ها می‌توانند در زمان‌های ذکر شده به نشانی چهارراه ولیعصر، مقابل خیابان بزرگمهر، تالار جانبزرگی در سالن مرکزی دانشگاه هنر مراجعه فرمایند.

 

????یک شنبه ۲۶ خرداد:
نشست" فنآوری‌ دیجیتال و هنر" از ساعت ١٤ الى ٢٠ ????سخنرانى: ١٤:٣٠
«گفتمان هنر» در گذار از آنالوگ به دیجیتال
عبدالحسین لاله (پژوهشگر سینما و عضو هیئت علمی فرهنگستان هنر) ????يك تجربه: ١٥:٣٠
هارمونی
حسین مهاجر و جلال هاشمی (هنرمندان حوزه رسانه‌های نوین) ????پنل گفتگو: ١٧
هنر دیجیتال: حال و آینده
مجید شیخ انصاری (کارگردان سینما و تئاتر و مدرس دانشگاه)، منصور براهیمی (نویسنده، پژوهشگر و مدرس دانشگاه)، بهنام کامرانی (هنرمند و مدرس دانشگاه) ????با حضور و هم‌اندیشی توفیق بخشمند، مصطفی پورمحمد، مستوره سرحدی، پدرام عظیمی، بهارک میرزایی، حمیده میرزایی، حسین مهاجر، کیوان نیک طبیعت

 

????شنبه ٢٥ خرداد:
نشست "هستى شناسى هنر ديجيتال" از ساعت ١٤ الى ٢٠ ????سخنرانى: ١٤:٣٠
هنر ديجيتال: ناسازه ها و انحراف اپيستميك مفاهيم
سيامك دل زنده (منتقد و پژوهشگر هنر) ????يك تجربه: ١٥:٣٠
حق انتخاب در بازسازى حقيقت
سهيلا گلستانى (بازيگر و كارگردان سينما و تئاتر) ????پنل گفتگو:١٧
پرسش از هنر ديجيتال
مرتضى احمدوند (هنرمند و مدرس دانشگاه)، عليرضا اژدرى (پژوهشگر و مدرس دانشگاه)، سيد مهدي مقيم نژاد (هنرمند و مدرس دانشگاه)
????با حضور وحيد احمدي، منا حداد، عماد خانكشپور، معين رحمانزاده، سيد شايان شجره، عرفانه صادق زاده، محمد طاهري، فاطمه مرسلي

 

???? هدف از برگزارى اين نشست هاى علمى پژوهشى در نخستين "جشنواره ملى هنرهاى ديجيتال"، پژوهشى بنيادى جهت شناختى عميق تر و بازانديشى در زواياى مختلف هنر ديجيتال است. در اين دوره از نشست ها، "هستى شناسى"، "فناورى" و "جامعه شناسى" موضوع اصلى هر روز است.
. . .
حضور شما عزيزان يارى بزرگى خواهد بود در گسترش اين پژوهش و ادامه ى آن در نشست هاى بعدى.
???? براى ديدن اطلاعات كامل نشست ها لطفا ورق بزنيد.
???? براى دريافت اطلاعات تشريحى تر از اين برنامه به سايت جشنواره، بخش پژوهشى مراجعه نماييد.
‏http://digitalartfestival.ir
????ايميل ارتباطى براى ادامه راه:
‏digital.art.festival.iran@gmail.com

 

هنر دیجیتال در شکل ناب، باید شگفتی آفرین باشد
امیرمحمد دهستانی، دانش‌آموختۀ دوره‌های کارشناسی سینما و کارشناسی ارشد انیمیشن و مدیر گروه انیمیشن دانشگاه هنر تهران، در تعریف هنر دیجیتال بر این نکته تأکید می‌کند که حضور واضح و بنیادین ابزار دیجیتال در اثر نهایی و زیبایی‌شناسی آن است که به دیجیتال بودن اثر هنری رسمیت می‌بخشد. به‌علاوه، این استفاده باید کارکرد شگفتی‌آفرین داشته باشد و مخاطب را متحیر کند؛ که این یادآور آن جمله زیبای «آرتور. سی.کلارک» نویسنده و دانشمند شهیر است: «هر فنّاوری که به حد کافی پیشرفته باشد، از جادو غیرقابل تشخیص می‌شود» که اگر در این جمله جای فنّاوری را با «هنر دیجیتال» عوض کنیم به‌نوعی به تعریفی از هنر دیجیتال خواهیم رسید.

 

ورک شاپ ۸ روزه تاچ دیزاینر
تاچ دیزاینر نرم افزاری چند منظوره جهت پیاده سازی انواع پروژه های وابسته به کامپیوتر مانند ویدیو نگاری. چیدمانهای تعاملی. چیدمانهای ویدیوی و صوتی و … است.
گروه هدف این کارگاه میتوانند افراد فعال در زمینه های معماری.مهندسی. تبلیغات. طراحی و هنرمندان فعال در مدیوم​های مختلف از قبیل نقاشی. سینما. موسیقی و پروژه های خلاق باشند.
این نرم افزار از محیط ساده گرافیکی تشکیل شده که در مرحله اولیه نیاز به داشتن دانش برنامه نویسی را حذف میکند و افراد میتوانند با داشتن اطلاعات عمومی و کلی از مدیوم تصویر و صدا ایده های خود را اجرایی کنند.
برای آشنایی بیشتر با این محیط و قابلیتهای آنhttps://www.derivative.ca را مطالعه کنید.

 

یک تجربه با شیوا مقانلو و متین ایزدی
فرصت‌سازان و مخاطبان نو در جهان دیجیتال

در چارچوب برنامه‌های نخستین جشنواره ملی هنرهای دیجیتال و به‌منظور بررسی، تبیین و شناسایی هر چه بیشتر هنر دیجیتال، در سه روز 25، 26 و 29 خردادماه سال جاری، سلسله نشست‌های علمی پژوهشی به ترتیب با عنوان‌های «هستی‌شناسی هنر دیجیتال»؛ «فناوری‌ دیجیتال و هنر» و «هنر دیجیتال، آسیب‌های اجتماعی» در تالار همایش‌های فرهنگستان هنر برگزار می‌شود.

در سومین روز نشست، 26 خردادماه، شیوا مقانلو و متین ایزدی، هنرمندان و مدرسان دنشگاه، در بخش یک تجربه، به بررسیِ «فرصت‌ها، فرصت‌سازان و مخاطبان نو در جهان دیجیتال» می‌پردازند.

هدف این‌ گفت‌وگو پرداختن به سهولت، امنیت و کارایی، پلاتفورم‌هایی است که جهان دیجیتال با کمترین نرخ ممکن در اختیار کاربران قرار می دهد تا ایده‌هایی را عملی کنند که برآورده کردنش در فضای حقیقی، وقت‌گیر یا پرهزینه است. بازی‌های کامپیوتری، کمپین‌ها و مسابقه‌های فضای مجازی، بازی‌های تعاملی با فضاهای زنده زیستی و … همگی نمونه‌هایی از این کارایی هستند.